3 dni na północy Teneryfy

Wydaje się, że hiszpańskie miejscowości łączy panujący w nich spokój – czy mówimy o kurorcie typowo turystycznym, czy też o urokliwym miasteczku lokalsów. Ale Garachico zrobiło na nas szczególnie dobre wrażenie. Pomiędzy zboczem góry a skalistym wybrzeżem przyjmującym niestrudzenie uderzenia fal, osadzono tradycyjne budynki miasteczka, porozdzielane od siebie wąskimi krętymi uliczkami. Oprócz pojedynczych wolnostojących kiosków, trudno uświadczyć tutaj turystycznych straganów, obwieszonych typowym asortymentem. W ogóle turystów tu niewielu, jeśli nie liczyć przejezdnych zatrzymujących się aby podziwiać z wybrzeża Roque de Garachico.

Nasz apartament w Garachico nosił dumny tytuł Volcan, co prawdopodobnie miało związek z jego ekspozycją w strome zbocza góry. Dzięki przestronnemu tarasowi mieliśmy jednak sposobność podziwiać również zatoczkę i fragment wybrzeża. Ponieważ kwatera mieściła się na trzecim piętrze kamienicy, mogliśmy z góry obserwować spokojne życie mieszkańców miasteczka – wieszanie prania na dachach, ustawianie anteny satelitarnej, całodzienne przesiadywanie na ławce na wewnętrznym dziedzińcu casy. Słowem: sielanka 🙂

Największą atrakcją Garachico wydaje się architektura. Pueblo prezentuje się naprawdę bardzo stylowo i jest to idealne ziszczenie się wyobrażeń o typowej hiszpańskiej mieścince. Spacery wąskimi uliczkami, za dnia czy też w nocy, pozwalają poczuć klimat tradycji zaklętej w bruku i murach.

W punkcie centralnym miejscowości znajduje się kilka restauracji, z których najbardziej przypadła nam do gustu El Galeon, znajdująca się na parterze naszej kamienicy, od strony wybrzeża. Bynajmniej nie ze względu na jedzenie, chociaż owocom morza trudno było cokolwiek zarzucić, a beczkowemu winu toczonemu na zawołanie do butelek po winach. Było to niemal zbawienne, szczególnie w kontekście braku sklepu spożywczego w Garachico 😉

Garachico stało się naszą bazą wypadową na trzy ostatnie dni wakacji, z której (pomimo wyjątkowo mało turystycznego charakteru) mieliśmy dość blisko do najważniejszych atrakcji Północy wyspy.

Dodaj komentarz