Nie tylko prawdziwi miłośnicy street artu znają pseudonim Banksy. Artysta jest niemal ikoną tego gatunku sztuki, owianą tajemniczością, skutecznie ukrywa swoją prawdziwą tożsamość. Na co dzień zdjęcia jego prac oglądamy w sieci, więc przy okazji jednego z pobytów w Londynie postanowiliśmy poszukać śladów jego twórczości…
Banksy i jego nietrwałe murale
Sztuka w przestrzeni publicznej jest naznaczona piętnem ulotności. Kiedy materiałem, na którym artysta utrwala swoje dzieło, jest ściana budynku, chodnik, mur, wtedy nie ma co liczyć, że pozorna solidność ów materiału przeniesie się na trwałość dzieła. A językiem mniej wysublimowanym: że graffiti przetrwa 🙂
Twórczość Banksy’ego, w swoim przekazie dotykająca najbardziej kontrowersyjnych problemów współczesności, niekoniecznie przypada do gustu właścicielom budynków, na których utrwala. Między innymi to jest powodem, iż wiele z jego dzieł zostało „zniszczonych” poprzez odremontowanie ścian, na których artysta je uwiecznił.
Wypatrywanie bazgrołów
W swoim podążaniu śladami Banksy’ego wielokrotnie nie mogliśmy odnaleźć konkretnego graffiti. Później okazywało się często, że miasto przekształcając się, przebudowując, zmieniając grzebie przekaz artysty pod kolejnymi warstwami świeżego tynku.
Czasami kiedy udało nam się odnaleźć dane dzieło, mieliśmy dość mieszane uczucia. Z jednej strony widzimy charakterystyczne, szablonowe kreski, kontrastowe kolory, znane nam z Internetu. Fajnie widzieć na żywo coś, co jest ewidentnym i bezsprzecznym elementem współczesnej kultury. Z drugiej strony jednak, wiele z odnalezionych przez nas dzieł było w tragicznym stanie. Jak nie odpadający tynk, to paskudne bazgroły innych „artystów”, którzy z zazdrości/zawiści/zamaszystej głupoty przykrywają bezwartościowymi bohomazami rysunki Mistrza.
Jak odnaleźć murale Banksy’ego?
W planowaniu spaceru posiłkowaliśmy się szeregiem stron, które można znaleźć w sieci. Polecam korzystać z angielskojęzycznych stron, wyszukiwanie na hasła typu „london walks banksy” oraz „london walks streetart”. Poniżej kilka linków, abyście nie musieli szukać 😉
http://www.shoreditchstreetarttours.co.uk/
http://www.visitlondon.com/things-to-do/openspace/street-art-london
Poniżej jeszcze mapka z zaznaczonymi miejscami, gdzie można (lub można było) natrafić na dzieła artysty. Jak widać, większość z nich została już usunięta, zniszczona, przykryta bohomazami, lub nowym tynkiem.
Mapa z muralami Banksy’ego
Polecamy samemu spróbować odnaleźć miejsca, w których artysta „uwiecznił” swój przekaz. Nie jest to łatwe, ale podczas naszego spaceru czuliśmy się jak jacyś detektywi-historycy 😉